Sportování s inkontinencí

Sport a únik moči

Sport a únik moči – spolehlivé pomůcky a cviky, které pomáhají

Únik moči se neobjevuje až v důchodovém věku, ale setkávají se s ním i mladé ženy a muži. Tyto potíže se dokonce nevyhýbají ani vrcholovým sportovcům. Jaké sporty a pomůcky vám při inkontinenci pomohou a čeho se naopak raději vyvarovat?

Všimli jste si při běhání úniku moči?

Možná, že při běžných aktivitách žádné úniky moči nepozorujete, ale pak jednoho dne nazujete tenisky, vyběhnete do lesa a najednou cítíte lehké odkapávání kapek moči. Běhání totiž opravdu prověří stav vašeho pánevního dna. Maminky po porodu, které se rozhodly dostat běháním zpátky do formy, jsou z tohoto zjištění často zděšené. Ale nebojte, pevnost a pružnost pánevního dna se dá výrazně zlepšit správným cvičením a životosprávou. Přečtěte si víc o tom, jak souvisí těhotenství a porod s inkontinencí.

Jaké sportovní aktivity vám pomohou?

Potíže s únikem moči ve většině případů souvisí s oslabeným svalstvem pánevního dna. S jeho zpevněním pomohou Kegelovy cviky. U tohoto nenáročného cvičení se rozhodně nezapotíte, ale opravdu fungují – výsledky se často dostaví už během pár týdnů. Naučte se cviky podle našich bezplatných videonávodů ideálních nejen na domácí cvičení. Některé z nich jsou zcela nenápadné, takže můžete cvičit třeba při čekání na autobus nebo ve frontě u kasy.

Velmi pomáhá také obyčejná chůze. Takže než dostanete své pánevní svalstvo do formy, vyměňte běhání za dlouhé svižné procházky. Použít můžete i hole pro Nordic Walking.

Vhodným cvičením je také jóga, ale ne všechny pozice jsou u oslabeného pánevního svalstva a potížích s únikem moči ideální. Poraďte se s fyzioterapeutem nebo přímo s lektorkou, která hodiny jógy vede.

Co inkontinenci ještě zhorší?

Nevhodné jsou sporty se skoky a dopady jako je třeba právě běh, aerobic, jumping a  další podobné aktivity. U žen po porodu se často kromě povoleného svalstva pánevního dna vyskytuje i rozestup břišních svalů. Říká se tomu diastáza a u ní je důležité neposilovat přímé břišní svaly. Klasické sedy-lehy diastázu ještě zhoršují. Vhodné je naopak správně prováděné posilování šikmých břišních svalů. 

Pokud chcete cvičit v posilovně, doporučujeme první hodiny absolvovat s trenérem a upozornit ho na potíže s inkontinencí. Je potřeba zvolit vhodné cviky i zátěž a dohlédnout na správné provedení. 

Může se s inkontinencí do bazénu?

Pokud se vás týká stresová inkontinence a únik moči pozorujete jen při popoběhnutí, skákání či zvedání těžkých předmětů, není důvod vyhýbat se bazénům. Plavání také patří mezi vhodné sporty, které celkově zpevňují svalstvo celého těla. U urgentní inkontinence nebo těžké inkontinence návštěvy bazénu nejsou vhodné z hygienických důvodů.

Proč menstruační vložky při inkontinenci nefungují?

I při lehké inkontinenci je dobré sáhnout po speciálních vložkách. Narozdíl od menstruačních dokáží spolehlivě pohltit i zápach a absorbovat větší množství tekutiny. Inkontinenční vložky se vyrábí v různých typech savosti, s orientací vám pomohou ikony kapek na obalu. 

Pro pohodlí mužů jsou na trhu speciální inkontinenční pomůcky MoliCare Men, které respektují jejich anatomii.

Potřebujete poradit s výběrem správného typu pomůcek? Pomůže vám náš online průvodce.
 

22. duben 2020

Související články

Cestování s inkontinencí

Základem je správný výběr inkontinenčních pomůcek Pro pohodlné cestování s inkontinencí je velmi důležitý výběr těch správných pomůcek. Neměli byste ho podceňovat ani u lehké inkontinence. Ženy často používají…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání