Sport a únik moči – spolehlivé pomůcky a cviky, které pomáhají

  • Přečteno 5824x
  • 22. duben 2020

Únik moči se neobjevuje až v důchodovém věku, ale setkávají se s ním i mladé ženy a muži. Tyto potíže se dokonce nevyhýbají ani vrcholovým sportovcům. Jaké sporty a pomůcky vám při inkontinenci pomohou a čeho se naopak raději vyvarovat?

Všimli jste si při běhání úniku moči?

Možná, že při běžných aktivitách žádné úniky moči nepozorujete, ale pak jednoho dne nazujete tenisky, vyběhnete do lesa a najednou cítíte lehké odkapávání kapek moči. Běhání totiž opravdu prověří stav vašeho pánevního dna. Maminky po porodu, které se rozhodly dostat běháním zpátky do formy, jsou z tohoto zjištění často zděšené. Ale nebojte, pevnost a pružnost pánevního dna se dá výrazně zlepšit správným cvičením a životosprávou. Přečtěte si víc o tom, jak souvisí těhotenství a porod s inkontinencí.

Jaké sportovní aktivity vám pomohou?

Potíže s únikem moči ve většině případů souvisí s oslabeným svalstvem pánevního dna. S jeho zpevněním pomohou Kegelovy cviky. U tohoto nenáročného cvičení se rozhodně nezapotíte, ale opravdu fungují – výsledky se často dostaví už během pár týdnů. Naučte se cviky podle našich bezplatných videonávodů ideálních nejen na domácí cvičení. Některé z nich jsou zcela nenápadné, takže můžete cvičit třeba při čekání na autobus nebo ve frontě u kasy.

Velmi pomáhá také obyčejná chůze. Takže než dostanete své pánevní svalstvo do formy, vyměňte běhání za dlouhé svižné procházky. Použít můžete i hole pro Nordic Walking.

Vhodným cvičením je také jóga, ale ne všechny pozice jsou u oslabeného pánevního svalstva a potížích s únikem moči ideální. Poraďte se s fyzioterapeutem nebo přímo s lektorkou, která hodiny jógy vede.

Co inkontinenci ještě zhorší?

Nevhodné jsou sporty se skoky a dopady jako je třeba právě běh, aerobic, jumping a  další podobné aktivity. U žen po porodu se často kromě povoleného svalstva pánevního dna vyskytuje i rozestup břišních svalů. Říká se tomu diastáza a u ní je důležité neposilovat přímé břišní svaly. Klasické sedy-lehy diastázu ještě zhoršují. Vhodné je naopak správně prováděné posilování šikmých břišních svalů. 

Pokud chcete cvičit v posilovně, doporučujeme první hodiny absolvovat s trenérem a upozornit ho na potíže s inkontinencí. Je potřeba zvolit vhodné cviky i zátěž a dohlédnout na správné provedení. 

Může se s inkontinencí do bazénu?

Pokud se vás týká stresová inkontinence a únik moči pozorujete jen při popoběhnutí, skákání či zvedání těžkých předmětů, není důvod vyhýbat se bazénům. Plavání také patří mezi vhodné sporty, které celkově zpevňují svalstvo celého těla. U urgentní inkontinence nebo těžké inkontinence návštěvy bazénu nejsou vhodné z hygienických důvodů.

Proč menstruační vložky při inkontinenci nefungují?

I při lehké inkontinenci je dobré sáhnout po speciálních vložkách. Narozdíl od menstruačních dokáží spolehlivě pohltit i zápach a absorbovat větší množství tekutiny. Inkontinenční vložky se vyrábí v různých typech savosti, s orientací vám pomohou ikony kapek na obalu. 

Pro pohodlí mužů jsou na trhu speciální inkontinenční pomůcky MoliCare Men, které respektují jejich anatomii.

Potřebujete poradit s výběrem správného typu pomůcek? Pomůže vám náš online průvodce.
 

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

© 2023 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví