Vše, co potřebujete vědět o aktivaci pánevního dna

Vše, co potřebujete vědět o aktivaci pánevního dna

Vše, co potřebujete vědět o aktivaci pánevního dna

O pánevním dnu a možnostech jeho posilování většina lidí mnoho netuší až do doby, kdy se u nich objeví nějaký zdravotní problém, který s pánevním dnem souvisí. Může jít třeba o časté bolesti zad, močovou inkontinenci či potíže při sexu. Poradíme vám, kde svaly pánevního dna najít, jak je aktivovat i uvolnit.

Proč věnovat pozornost svému pánevnímu dnu už teď?

Naučit se svaly pánevního dna aktivovat a relaxovat přináší mnoho benefitů i pro ty z vás, kteří žádné obtíže aktuálně nemají. Pánevní dno je doslova středem našeho těla a ovlivňuje i ty části, které by vás ani nenapadly. Souvisí například s klenbou chodidla a celkovou stabilitou těla. 

Co vám správně aktivované pánevní dno přinese?

  • Zlepší celkové držení těla.
  • Pomůže k plochému bříšku.
  • Funguje jako prevence inkontinence.
  • Může pomoci ke snadnějšímu porodu.
  • Zlepší stabilitu při sportování.
  • Zintenzivní pocity při milování.
  • Zmírní nebo odstraní bolesti při menstruaci.

Kde vlastně pánevní dno hledat?

Pánevní dno má tvar nálevky a tvoří ho 28 svalů ve 3 vrstvách. Rozpíná se mezi kostrčí, stydkou sponou a sedacími kostmi. Najdeme v něm otvory pro konečník, močovou trubici a u žen ještě pro pochvu. Pánevní dno podpírá naše vnitřní orgány a pro jeho správné fungování je důležité, aby bylo pevné, ale zároveň pružné. 

Svaly pánevního dna

Aktivace svalů pánevního dna

Cviky pro aktivaci a zpevnění pánevního dna jsou mnohdy z pohledu pozorovatele úplně neviditelné. Pracujete s hlubokými svaly středu těla. Některé lze naprosto nepozorovaně cvičit třeba ve frontě u pokladny nebo při čekání na autobus. 
Aktivovat pánevní dno můžete třeba pomocí Kegelových cviků podle našich bezplatných videonávodů. Nebo vám cvičební plán přímo na míru sestaví na fyzioterapii pánevního dna. Můžete si zvolit individuální fyzioterapii s někým, kdo se specializuje právě na pánevní dno, nebo se v okolí porozhlédnout, zda neobjevíte skupinový kurz. 


Je vhodné cvičit i po hysterektomii?

Se cvičením pánevního dna začne řada žen po porodu, například kvůli poporodní inkontinenci, která je poměrně častá a naštěstí v mnoha případech jen dočasná. Co ale ženy po hysterektomii, kterým byla děloha odstraněna – měly by posilovat pánevní dno? 

Rozhodně ano, cvičení pomůže k rychlejší rekonvalescenci po operaci. Navíc podle průzkumu se po provedení hysterektomie u téměř 16 % žen objevují obtíže s inkontinencí a ty dokáže vhodné posilování pánevního dna v řadě případů úplně vyřešit. 

Jak se naučit pánevní dno uvolnit?

Velmi důležitá je také relaxace a umění svaly pánevního dna uvolnit. Pomůže vám hluboký dech, teplo, odpočinek. A protože pánevní dno je propojeno i s naší čelistí a chodidly, k uvolnění přispěje i nezatínání čelisti, což ve stresu často nevědomě děláme, masírování plosek nohou nebo třeba bosá chůze v přírodě.

10. březen 2021

Související články

Co je pokles pánevního dna?

Jaké jsou příznaky poklesu pánevního dna? Podívejte se na časté příznaky poklesu pánevního dna. Samozřejmě ne vždy uvedené potíže znamenají oslabené svaly pánevního dna či jeho pokles. Například bolest při moč…

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání