Dobrý den,

jako lékař, gynekolog a ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí se ve svých ambulancích poměrně často setkávám se ženami trpícími inkontinencí moče. Je to příznak, který obtěžuje postiženou a představuje pro drtivou většinu z nich osobní problém. 
Definice inkontinence moče je nechtěná ztráta moče, která je pro každou z nich individuálně odlišně vnímána a představuje pro ni závažný biologický problém. Ovlivňuje její profesní život, ovlivňuje její rodinný život.

Rozdělujeme několik typů inkontinence moče podle příčiny a nejčastěji se setkáváme s takzvanou námahovou inkontinencí moče. To je stresový typ, kdy únik moče bývá spojen se zvýšením nitrobřišního tlaku. 

Dále rozeznáváme urgentní neboli naléhavou inkontinenci moče, kde únik moče bývá předcházen naléhavým pocitem nucení na močení, kterému ta pacientka musí vyhovět. Nevyhoví-li, pak dojde k nechtěnému úniku moče v množství, které se aktuálně nachází v močovém měchýři. 

Pak rozlišujeme ještě takzvanou smíšenou inkontinenci, která je současným vyjádřením jak stresové, tak urgentní složky a některé další vzácnější typy inkontinence moče, se kterou se setkávají spíš kolegové urologové nebo neurologové. 

Naše DVD je věnováno prvnímu stupni takzvané konzervativní, tedy neoperační léčbě stresové inkontinence moče, která je založena na gymnastice svalstva pánevního dna, a toto cvičení má v důsledku posílit kontrakční schopnost svaloviny a zvýšit uzávěrový aparát močového měchýře, a tak léčit zejména lehčí stupně stresové inkontinence moče. 

Úspěšnost této léčby je v přímé závislosti na včasnosti zahájení této terapie, a proto čím dříve postižená žena tuto léčbu zahájí, tím lepší výsledky této léčby je možné očekávat. Nejdůležitější zprávu, kterou bych rád vám předal, je, že ženy s nechtěným únikem moče by měli kontaktovat svého gynekologa, a pokud bude rozlišena – diagnostikována stresová inkontinence moče, zejména v jejích začátcích, pak tuto navrhovanou léčbu, která je obsahem našeho DVD, zahájit včas a v této léčbě vám přeji mnoho úspěchů.

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání