Inkontinence u dětí během spánku

Co je to enuréza a jde o druh inkontinence?

Co je to enuréza a jde o druh inkontinence?

Co dělat, když vaše dítě už chodí do školy, ale v noci se stále počůrává? Enuréza je odborný termín pro noční pomočování dětí věku nad 5 let, u kterých nebyla zjištěna porucha centrální nervové soustavy ani močového ústrojí. Jde o variantu inkontinence, nebo spolu tyto potíže nesouvisí? Přejde noční pomočování časem samo?

Do kdy by dítě mělo být bez plen?

Získání kontroly nad močením je poměrně složitý proces, ke kterému musí dítě nervově dozrát. Mezi dětmi mohou být poměrně velké rozdíly, kdy k tomu dojde. Zdravé děti by kontroly nad močením v bdělém stavu měly dosáhnout do svých 3. narozenin. Schopnost udržet moč během spánku se vyvíjí déle, dochází k tomu obvykle před dosažením 5 let.

Noční počůrávání dětí nad 5 let ovšem není vůbec ojedinělé. Výzkumy ukazují, že se vyskytuje u 15–20 % pětiletých, 10 % sedmiletých, 5 % desetiletých a 3 % dvanáctiletých dětí. U většiny dětí se problém vyřeší s věkem sám i bez jakékoli léčby. Jen přibližně u 1 % dětí pokračují tyto noční potíže až do dospělosti. Doporučuje se ale nečekat a noční pomočování aktivně řešit, protože má negativní dopad na sebevědomí dítěte i na rodinný život.

Kdy už se jedná o enurézu?

O enuréze hovoříme, když k pomočování dochází výhradně ve spánku a dítě již je starší 5 let. Pokud se dítě počůrává i v bdělém stavu, jde o inkontinenci. Příčinou dětské inkontinence obvykle bývá hyperaktivní močový měchýř.

Enurézu rozdělujeme na primární a sekundární. Pro rozlišování je podstatné, zda dítě již mělo tzv. “suché období”, tedy na minimálně 6 měsíců potíže s nočním pomočováním vymizely. V českých lékařských kruzích se za enuretika považuje dítě starší 5 let, které se za posledních 6 měsíců ve spánku počůralo častěji než dvakrát. 

Primární enuréza

Primární enuréza znamená, že dítě ještě nikdy za svůj život nemělo alespoň šestiměsíční období bez nočního pomočování

Nejčastější příčiny:

  • Opožděný vývoj močového měchýře – u některých dětí může docházet k dozrávání procesu kontroly nad močením déle.
  • Dědičnost – pokud jeden z rodičů měl v dětství potíže s nočním pomočování, zvyšuje se u dítěte riziko rozvoje enurézy 3krát, a pokud oba rodiče, tak dokonce 7krát.
  • Porucha reflexu probuzení při plném močovém měchýři.

Sekundární enuréza

Pokud již dítě mělo minimálně 6 měsíců bez nočního pomočování a tyto potíže se vrátily, hovoříme o sekundární enuréze. Příčinou může být psychický stres, jako je například rozvod rodičů, nástup do školy či narození sourozence. 

Pokud se přidá i pomočování v bdělém stavu, provádí se vyšetření moči kvůli možné infekci močových cest.

Jaká jsou doporučení?

Bohužel mnoho rodičů za noční pomočování dítě trestá. Ano, noční budíčky a neustálé praní pyžam, povlečení i peřin jsou pro rodiče velmi náročné a stresující, ovšem dítě noční pomočování vůli ovládnout nedokáže a tresty mají zcela opačný efekt. Pomozte svému dítěti, aby se i přes noční pomočování cítilo dobře a věřilo si. Může se setkat s posmíváním od kamarádů, podpořte ho.

Co můžete udělat ještě před návštěvou lékaře?

TIP: Vyvinuli jsme i praktickou textilní inkontinenční podložku MoliCare Bed Mat textile, kterou můžete opakovaně prát. Je velmi příjemná na dotek a navíc opakované použití šetří životní prostředí.

  • Omezte příjem tekutin ve večerních hodinách. Naopak hlídejte, aby dítě dostatečně pilo během dne. 
  • Nedávejte dítěti colu či jiné nápoje s kofeinem.
  • Dbejte na to, aby se před spaním dítě došlo vyčůrat.
  • Pokud se vám podaří zjistit, kdy se obvykle dítě v noci počůrá, můžete ho před tímto časem budit budíkem, aby si došlo na záchod. Buzení by mělo probíhat jen jednou za noc, ne častěji.

V případě, že potíže s pomočováním stále pokračují, obraťte se na svého pediatra.

Jak probíhá vyšetření u lékaře?

U lékaře vás čeká podrobný rozhovor o potížích i rodinné anamnéze. Lékař provede fyzické testy i laboratorní vyšetření moči. Může vás také odeslat na ultrazvukové vyšetření močového měchýře.

Na základě výsledků lékař doporučí režimová opatření a případně předepíše vhodný lék. Na enurézu se využívají léky, které dokáží ovlivnit množství produkované moči či podporují schopnost močového měchýře udržet moč. 

Využívá se také enuretický alarm. Toto zařízení díky senzorům reaguje na vlhkost, když dítě začne močit a spustí buzení. Tím se postupně dítě naučí probudit, když cítí potřebu močit a posiluje si funkční vazbu mezi mozkem a močovým měchýřem.

Buďte svému dítěti podporou

Primární noční enuréza není způsobená psychickými problémy. Ale právě noční pomočování je pro starší děti velmi stresující a má obrovský dopad na jejich sebevědomí. Děti, kterých se enuréza týká, dávají problém s pomočováním na třetí místo svých největších obav – hned za úmrtí v rodině a rozvod rodičů. Vyhýbají se akcím s přespáváním, nechtějí jet na lyžařský výcvik či letní tábor. Obvykle se za své potíže velmi stydí a mohou se i izolovat od ostatních dětí. 

Buďte svému dítěti oporou a dodejte mu sebedůvěru. Ujistěte ho, že se noční pomočování týká i jiných, starších dětí a že jednou přestane. Pravděpodobně problém zmizí i sám, ale s pomocí lékařů se vám to může povést o něco dříve.

A co únik moči během noci u dospělých?

Podle studií se noční únik moči objevuje u 2 % dospělých osob a týká se mužů i žen. Riziko roste spolu s přibývajícím věkem. Příčinou může být cukrovka, některé léky, zánět močových cest, zvětšená prostata u mužů, Parkinsonova či Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, mrtvice, hormonální změny nebo dočasné pooperační stavy.

Jestli vás v noci trápí únik moči, sáhněte po inkontinenčních pomůckách s vyšší savostí. Pro lehkou inkontinenci během spánku jsme speciálně vyvinuli vložky MoliCare Lady a Men 5 kapek, které obsahují více superabsorbentu, a pojmou tak až 852 ml tekutiny. Pohodlnou alternativou jsou natahovací inkontinenční kalhotky s 10 kapkami, které se nosí jako běžné spodní prádlo a zvládnou absorbovat až 2757 mililitrů.

Pokud trpíte silnějším únikem moči ve spánku, nejsavější z celé MoliCare nabídky jsou zalepovací inkontinenční kalhotky MoliCare Elastic 9 kapek – dokážou pojmout úctyhodných 3950 mililitrů tekutiny. U ležících pacientů se hodí vložné pleny se šesti nebo osmi kapkami a kapacitou až 3017 mililitrů.

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

31. květen 2023

Související články

Máte hyperaktivní močový měchýř?

Příznaky hyperaktivního močového měchýře Jde o poměrně častý problém, týká se až každého 6. dospělého Evropana staršího 40 let. Do 50 let trápí hyperaktivní močový měchýř hlavně ženy, ale s věkem se poměr žen …

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání