Nepodceňujte zánět močových cest

Nepodceňujte zánět močových cest. Otestovat se můžete i sami doma

Nepodceňujte zánět močových cest. Otestovat se můžete i sami doma

Musíte na malou častěji, než je u vás obvyklé? Trápí vás pálení při močení, bolest v podbřišku či je pro vás najednou sex nepříjemný? Může se jednat o zánět močových cest. Podezření si můžete ověřit jednoduchým domácím testem.

Výsledek už za 1 minutu

Domácí test Veroval Zánět močových cest vás na výsledek dlouho čekat nenechá. Stačí namočit testovací proužek do vzorku moči a za minutu je hotovo. Funguje na stejném principu jako laboratorní testy, v moči zjišťuje přítomnost bílých krvinek, nitritu a bílkovin. Test vykazuje více než 97% spolehlivost. Vyšel vám pozitivní výsledek? Obraťte se na svého praktického lékaře, urologa nebo gynekologa pro stanovení léčby.

Budou potřeba antibiotika?

Zánět močových cest způsobují bakterie. Nejčastěji se jedná o Escherichia coli, kterou všichni máme v trávicím traktu a především u žen se může snadno přenést do močových cest. Pokud zánět podchytíte v samotném začátku, vyřešíte ho možná i bez návštěvy lékaře.

Dopřejte si klid, teplo, hodně pijte. Pomoci vám mohou brusinky – čerstvé, sušené, ve formě šťávy, čaje nebo tabletek. Obsahují totiž proantokaynidy, které brání bakteriím přilnout ke stěnám močových cest, takže je vyloučíte při močení. 

Pokud se ale příznaky zánětu nezmírňují, či se dokonce stupňují, s návštěvou lékaře určitě dlouho neotálejte – zánět by mohl pokračovat až do ledvin. S největší pravděpodobností vám lékař předepíše antibiotika.

Jak spolu souvisí sex a zánět močových cest?

Bolest při sexu je jedním z možných příznaků zánětu močových cest. Zároveň je právě sexuální styk často příčinou, proč k přenosu bakterií do močových cest došlo. Týká se to hlavně žen, protože jejich močová trubice je podstatně kratší a blíž ke konečníku než u mužů. Při sexu může poměrně snadno dojít k přenosu bakterií.

Jaká jsou doporučení, aby příjemné chvilky s partnerem nenásledovalo utrpení při močení? Před milováním se osprchujte, protože problematické bakterie již mohou být v okolí konečníku a pochvy. Krátce po styku je vhodné se vyčůrat, moč působí desinfekčně a většinu bakterií odplaví. A při případném análním sexu používejte kondom.

10 preventivních doporučení proti zánětu močových cest

  1. Posilujte pánevní dno, pomohou vám Kegelovy cviky.
  2. Dbejte na pitný režim. Podívejte se, kolik byste tekutin byste měli za den vypít
  3. Nezadržujte močení, ale běžte, když cítíte potřebu.
  4. Nenoste mokré plavky, raději mějte dvoje a převlékejte si je.
  5. Dávejte pozor na prochladnutí břicha a zad.
  6. Pokud se vás týká inkontinence, používejte vhodné inkontinenční pomůcky, včas je měňte a myslete na zvýšenou hygienu.
  7. Myjte se PH neutrální kosmetikou nebo jen vodou.
  8. Pokud trpíte na opakované záněty močových cest, používejte brusinky preventivně, ne až při prvních příznacích.
  9. Omezte příjem sladkých potravin a nápojů. 
  10.  Otírejte se po stolici správným směrem – zepředu dozadu.

Vybavte si lékarničku

Do domácí lékárničky doporučujeme zařadit urologický čaj a brusinkový přípravek pro léčbu začínajícího zánětu močových cest i Domácí test Veroval Zánět močových cest, který vám pomůže zjistit příčinu vašich potíží.

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

19. červenec 2021

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání