Týden kontinence: Na co chce upozornit?

Týden kontinence: Na co chce upozornit?

Týden kontinence: Na co chce upozornit?

„World Continence Week“ neboli Světový týden kontinence se pravidelně koná již od roku 2008. Vyhlašuje ho Mezinárodní společnost pro kontinenci (ICS – International Continence Society). Letos připadá na termín od 21. do 27. června. Na co má tento týden veřejnost upozornit?

Co vlastně znamená pojem “kontinence”?

Kontinence znamená schopnost udržet moč a vědomě ovládat vyprazdňování močového měchýře. Pokud dochází k únikům moči, hovoříme o močové inkontinenci. Ta se může projevovat třeba lehkým únikem moči při zakašlání, smíchu, zvednutí těžkého břemene, běhu či skákání na trampolíně.

Někdy může být inkontinence jen krátkodobou záležitosti, která odezní. To se týká například nastávajících maminek v pokročilém stupni těhotenství, žen krátce po porodu nebo jako jeden z příznaků zánětu močových cest

Nejčastější příčinou úniků moči je ovšem oslabené svalstvo pánevního dna a v takovém případě není velká pravděpodobnost samovolného vymizení – situaci je potřeba začít aktivně řešit. 

Je téma inkontinence ve společnosti stále tabu?

I když se otevřenost společnosti k mnoha dříve utajovaným tématům výrazně zlepšuje, přesto 6 z 10 účastníků rozsáhlé studie Breaking the Silence uvedlo, že by uvítali, aby se o inkontinenci běžně více mluvilo. Osoby, u kterých se objeví potíže s únikem moči, se často stáhnou do ústraní, přestanou sportovat, cestovat či chodit na společenské akce. Přitom život s inkontinencí v dnešní době může být aktivní a bez výrazných omezení. 

Řada lidí tají potíže i před svým lékařem

Dokonce i svému lékaři se řada lidí stydí svěřit, že právě jich se také týkají občasné úniky moči. Přitom právě podchycení onemocnění již v počátku je velmi důležité pro řešení. Inkontinenci lze výrazně zmírnit či úplně odstranit. Pokud se tedy týká toto onemocnění právě vás, překonejte obavy a objednejte se na vyšetření. 

Na koho se můžete obrátit?

Pokud zatím nechodíte k urologovi, popište obtíže, které se u vás objevují, svému praktickému lékaři či gynekologovi. Ten vás velmi pravděpodobně pošle na vyšetření ke specialistovi. K urologovi se ale můžete objednat i rovnou, doporučení praktického lékaře není nutné. S vyhledáním lékaře, který se zabývá inkontinencí, vám pomůže naše databáze odborníků z celého Česka.

Týká se inkontinence někoho z vašich blízkých?

Co když se ale inkontinence netýká přímo vás, ale někoho z vašich blízkých? Možná to zatím jen tušíte, protože se dotyčný začal chovat neobvykle. Zkuste na toto téma zavést řeč a motivovat ho k návštěvě lékaře. Nechce o tom ani slyšet, nebo se vám o tom naopak nechce začít mluvit? Pomůže třeba leták s informacemi, článek z časopisu nebo i náš online magazín Moliklubu.

 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

21. červen 2021

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání