Únik moči v těhotenství

Únik moči v těhotenství není nic neobvyklého, týká se až 60 % maminek.

U některých tyto obtíže končí porodem a rekonvalescencí po porodu, u jiných pokračují dál. Co vůbec močovou inkontinenci způsobuje? Dá se odstranit? A proč nejsou při úniku moči vhodné obyčejné menstruační vložky?

Proč dochází k úniku moči během těhotenství?

Již v 1. trimestru se kvůli rostoucí děloze snižuje kapacita močového měchýře přibližně na 410 ml, ve 3. trimestru klesne až na pouhých 272 ml. To zcela jednoznačně vysvětluje, proč chodí budoucí maminky na toaletu mnohem častěji.

Zvětšující se děloha a váha miminka vyvíjí tlak na svaly pánevního dna, dochází k jejich povolení. K dalšímu povolení svalstva přispívají hormony. Hladina progesteronu v průběhu těhotenství postupně narůstá od 24 ng/ml v 8. týdnu až k 150 ng/ml kolem 36. týdne těhotenství. Progesteron uvolňuje hladké svalstvo, včetně svalů pánevního dna a močového traktu.

V těhotenství se téměř vždy jedná o inkontinenci stresovou, tedy o nechtěný únik moči například při smíchu, zakašlání nebo prudším pohybu.

Jak postupovat, pokud inkontinence po porodu postupně nevymizí?

Je vhodné se souběžně obrátit na praktického lékaře a gynekologa. Porucha udržení moči může být jedním z prvních projevů vážného onemocnění, které je třeba řešit prvotně. Mohou to být například infekce močových cest, cukrovka nebo některé z neurologických onemocnění. Po léčbě těchto stavů může dojít k vymizení nebo částečnému zlepšení poruchy udržení moči. Včasná návštěva lékaře a stanovení příčiny obtíží tak umožní zahájit odpovídající léčbu.

Jak řešit inkontinenci v těhotenství a po porodu?

Poraďte se s odborníkem 

Překonejte stud a proberte potíže s únikem moči s lékařem. Může to být váš praktický lékař, gynekolog, nebo se rovnou objednejte k urologovi. Odborníky na inkontinenci ve svém okolí najdete v naší databázi specialistů.

Procvičujte svaly pánevního dna

Kegelovy cviky posílí svaly pánevního dna, díky tomu se inkontinence zmírní či dokonce zcela odstraní. Cvičení vám zabere jen pár minut denně. Procvičování pánevního dna v těhotenství vám navíc může pomoci i ke snadnějšímu porodu bez nástřihu hráze.

Používejte vhodné pomůcky

Víte, že obyčejné menstruační vložky na únik moči nestačí? Připravili jsme pro vás přehledné srovnání jejich vlastností. 
Přečtěte si o hlavních rozdílech mezi běžnou a inkontinenční vložkou.

Sáhněte proto po speciálních inkontinenčních vložkách, které mají větší kapacitu a neutralizují nepříjemný zápach. Pojišťovny přispívají až 1700 Kč měsíčně, takže se neváhejte obrátit se žádostí o recept na svého lékaře.

Cviky pro zpevnění pánevního dna

Kegelovy cviky jsou nejvhodnějším řešením těhotenské inkontinence, protože těhotenství vylučuje léčbu léky i operativní řešení. Soubor cviků sestavil ve 40. letech 20. století kalifornský gynekolog dr. Arnold Kegel pro své pacientky po porodu. 

Cvičení není časově ani fyzicky náročné, stačí jen pár minut denně. Některé cviky jsou navíc natolik nenápadné, že je můžete provádět i na veřejnosti, třeba cestou hromadnou dopravou nebo při čekání ve frontě.
Nemusíte chodit na žádné skupinové, nebo individuální cvičení – vše se naučíte v pohodlí domova. Pomohou vám s tím naše bezplatná instruktážní videa.

Chci začít cvičit

O inkontinenci víme vše

Přečtěte si více o různých druzích inkontinence, nebo vyzkoušejte vzorky zdarma. Jakmile by vám byl nějaký pojem nejasný, mrkněte do naší přehledné encyklopedie inkontinence.
 

Menstruační vložky inkontinenci nevyřeší. Vyzkoušejte vybrané kvalitní pomůcky ZDARMA

Více vzorků zdarma

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání