Péče o seniory trpící inkontinencí

Příběh paní Lenky: Trpělivost je při domácí péči o blízkou osobu nejdůležitější

Příběh paní Lenky: Trpělivost je při domácí péči o blízkou osobu nejdůležitější

S přibývajícími roky přijde den, kdy naši rodiče budou potřebovat oplatit péči, kterou nám dávali, když jsme byli ještě dětmi. Správný výběr pomůcek i zapojení rodiny domácí péči o seniora výrazně usnadní. Zeptali jsme se na zkušenosti paní Lenky, která pečuje o svou maminku.

Jak dlouho už vaše maminka potřebuje pomoc rodiny?

Už to jsou 4 roky. Po vážné nemoci přišla o nohy. Máme tedy celkem dlouhou zkušenost s péčí v domácím prostředí. 

Potíže s inkontinencí přišly až před 4 lety, nebo trvají delší dobu?

Měla je i dřív. Mamince je už 80 let, dřív si ale veškeré inkontinenční pomůcky i péči dokázala obstarat sama. 

Jde o lehkou, nebo těžší formu inkontinence?

Maminka má od lékaře stanovený 3. stupeň inkontinence, takže ten nejvyšší.

Zvládáte péči sami, nebo využíváte i profesionální pomoc?

Profesionální pečovatelky jsme zatím nepotřebovali. O maminku se stará můj tatínek, bratr, já a také má dcera. Ta pracuje jako zdravotní sestra, což pro nás samozřejmě znamená velkou výhodu.

Co pro vás bylo na celé situaci nejobtížnější?

Smířit se s tím, že je maminka nepohyblivá. Ovšem i po amputaci nohou a přes vyšší věk zůstává velmi vitální a aktivní.

Co byste poradila těm, kteří začínají s péčí o osobu s inkontinencí?

Hlavně trpělivost. 

Jaké produkty se vám osvědčily?

Používáme MoliCare inkontinenční podložky pro ochranu lůžka, vyhovují nám i plenkové kalhotky MoliCare a moc se nám osvědčily mycí žínky, které nemají konkurenci. Tyhle jsou prostě nejlepší. 

Jaký typ plenek používáte?

Jsme spokojeni s natahovacími inkontinenčními kalhotkami MoliCare. Když byla maminka v nemocnici, používali tam jiný typ a značku. Ty nám tolik nevyhovovaly, nebyly ani tak spolehlivé. To samé mohu říct i o podložkách na ochranu lůžka. Měli jsme chvíli jinou značku, ale podložky byly menší, méně savé a i byly občas nepříjemně cítit.

Vyzkoušeli jste i nějakou speciální kosmetiku?

Ano, máme dobrou zkušenost s vlhčenými ubrousky a zinkovou mastí. Zpočátku jsme používali i čisticí pěnu. Nepotřebujete k ní vodu, hodila se nám například při pobytu v nemocnici. Ale doma používáme ty perfektní mycí žínky, které jsem zmiňovala, a vodu. 

Museli jste doma něco měnit ve vybavení? Byly potřeba i stavební úpravy prostor?

Stavební úpravy jsme nedělali žádné, ale k mamince jsme pořídili přenosné WC.

TIP: Speciální kosmetikou ke zdravé pokožce

S věkem pokožka ztrácí hydrataci, svou pružnost a kontakt s močí může způsobit opruzeniny. Pečujte o ni speciální kosmetikou, aby byla zdravá a bez podráždění.
 

 

Pozn. Webové stránky Moliklub.cz se zaměřují na problematiku inkontinence a snaží se poskytnout ucelené informace v této oblasti. Je nutné zdůraznit, že obsah stránek nenahrazuje lékařskou péči a neměl by být chápán jako diagnostický nástroj či léčebný plán. Doporučujeme, aby každá osoba se zdravotními problémy nejprve vyhledala pomoc u svého lékaře. Odborník dokáže posoudit situaci, provést správné vyšetření a navrhnout odpovídající léčbu. Naše články slouží k informování a vzdělávání veřejnosti, nikoli k diagnostice či léčbě konkrétních zdravotních stavů. Je důležité mít na paměti, že každý případ inkontinence je individuální a vyžaduje individuální přístup od odborníka. Děkujeme za pochopení.
 
* Obsah tohoto webu je v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a zákonem č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy.
 
Společnost HARTMANN je výrobce inkontinenčních potřeb značky MoliCare. Přehled sortimentu, který nabízíme, najdete na našem e-shopu
 

15. prosinec 2020

Související články

Zatím žádné odpovědi

Začít sledovat Pokud někdo přidá nový komentář, pošleme vám upozornění.

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní členové Moliklubu

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání