Operace

Na vzniku inkontinence po operaci může mít podíl více faktorů.

Jeden z důvodů, proč se inkontinence u daného pacienta rozvinula, může být poškození močové trubice nebo hladkého svalstva močového měchýře. Míra inkontinence potom postupně časem klesá.

Léčbou této příčiny inkontinence je většinou konzervativní postup, který znamená pravidelnou rehabilitaci např. pomocí Kegelových cviků. Tyto cviky napomáhají posílit svaly pánevního dna. V případě, že konzervativní léčba nepomáhá, je možné přistoupit k léčbě operací, kterých je hned několik druhů. Jedním z nich je injekční operace, kdy se pod sliznici močové trubice zavede kolagen. Tento druh operace je velmi bezpečný a tělem pacienta dobře tolerovaný. Účinek operace však může být pouze dočasný a s časem klesá. Další možností je operace smyčková neboli slingová. Cílem je umístit pod močovou trubici malý silikonový polštářek, který močovou trubici stlačí a zabraňuje tak samovolnému úniku moči. Posledním druhem operace je implementace umělého svěrače. Tato operace je sice ze všech zmíněných nejúčinnější, ale také nejrizikovější.

Náchylnější k rozvinutí se inkontinence po chirurgickém zákroku mohou být lidé vyššího věku nebo lidé s vyšší tělesnou hmotností.

Nahoru

Pomáhá. Pečuje. Chrání