Za únik moči se nemusíte stydět. Jaké jsou největší mýty, se kterými se můžete potkat?

Každý pátý dospělý má
potíže s úniky moči
Až 10% dospělých žen
trpí inkontinencí
70% lidí nevyhledá při
inkontinenci pomoc odborníka
Mýtus

Inkontinencí trpí jen senioři a ženy

Pravda

Inkontinence může postihnout muže i ženy bez ohledu na věk. Pravdou je, že ženy po porodu a senioři jsou k ní náchylnější vzhledem k fyziologickým změnám v těle. Pokud u sebe pozorujete únik moči, udělejte si náš test.

Mýtus

Inkontinence se nedá léčit

Pravda

V boji s inkontinencí vám mohou pomoci speciální cviky, léky nebo operativní zákrok. Správný postup by měl vždy zvážit odborný lékař. Nedílnou součástí jsou však vždy správné inkontinenční pomůcky.

Mýtus

Na únik moči mi stačí obyčejné menstruační vložky

Pravda

Inkontinenční vložky jsou navrženy a testovány tak, aby udržely mnohem více tekutiny než menstruační vložky. Zároveň také respektují životní styl nositele a nabízí mnohem širší výběr variant, než mohou pokrýt menstruační vložky. Inkontinentní osoby mají navíc nárok na jejich předepsání od lékaře.

Mýtus

Inkontinenční pomůcky si musím kupovat za své

Pravda

Váš lékař vám může předepsat inkontinenční pomůcky v hodnotě až 450 Kč měsíčně při lehké inkontinenci a až 1 700 Kč měsíčně při těžké inkontinenci. Výše příspěvku vždy záleží na míře úniku moči nebo druhu inkontinence, se kterou se potýkáte. Obraťte se na svého lékaře, gynekologa nebo urologa.

Mýtus

S únikem moči se mi zhorší kvalita života

Pravda

Obavu z nepříjemné situace na veřejnosti má téměř každý inkontinentní člověk. S kvalitními pomůckami a včasnou léčbou se však nemusíte bát vyrazit ven, cestovat nebo navštívit přátele.

MUDr. Lukáš Horčička, urogynekolog - vedoucí lékař ambulance

„Nestyďte se poradit se svým lékařem. Včasné řešení je totiž polovina úspěchu.“

Přečtěte si více o různých druzích inkontinence. Jakmile by vám byl nějaký pojem nejasný, mrkněte do naší přehledné encyklopedie inkontinence.

Pomáhá. Pečuje. Chrání